Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 25 από 51

Θέμα: Δεν μπαινει παντα η ταχυτητα?!

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2006
    Δύναμη Φήμης
    248

Δεν μπαινει παντα η ταχυτητα?!

Καλησπερα σε ολους,

μια απορια, το δικο μου το σμαρτακι ειναι το καινουριο 2007, αγορασμενο εκ Γερμανιας, εγω το εχω 6 μηνες και κατι.
    3 φορες ενω ξεπαρκαρα μου παρουσιασε το εξης, απο στενη θεση που χρειαζεται παραπανω απο 3 κινησεις για να βγεις, δηλαδη 1 πισω μια μπρος μια πισω κτλ... την δευτερη φοραπου επιχειρησα να βαλω οπισθεν δεν την επαιρνε, μου αναβοσβηνε το Ν στην οθονη, προσπαθησα να βαλω πρωτη αλλα ουτε.

Η δικη μου φαντασια υποθετει πως απλα δεν ηταν σε σωστη θεση τα γραναζια, πως με ενα συμβατικο οχημα θα εδινε λιγο γκαζι ωστε να μπορεσει να κλειδωσει η οπισθεν, εγω το εσβησα και το αναψα ξανα και την πηρε.

Αυτο μου το εχει κανει 3 φορες συνολο μεχρι σημερα και παντα απο ξεπαρκαρισμα.

Το τι μου φαινεται λογικο σας το ειπα, αλλα θελω μια αποψη μηπως ειναι κατι σημαντικο.

Την παρασκευη ουτως η αλλως πρεπει να παω για σερβις γιατι μου βγαζει ενδειξη οποτε, ταλανιζομαι και σε αυτο καθως πολλες αποψεις ακουω για τα συνεργεια που εχετε εδω στο Φορουμ

Αν και προς το παρον κλινω στην Microcar.

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    304

Απάντηση: Δεν μπαινει παντα η ταχυτητα?!

Αν χρησιμοποιησεις την αναζητηση θα δεις οτι το συγκεκριμμενο προβλημα αποτελει οδηγια mercedes,απευθυνσου σε οποιοδηποτε εξουσιοδοτημενο(ενα τηλ αρκει) με το πλαισιο σου κ ρωτα αν το συγκεκριμμενο καλυπτεται.Επαναλαμβανω ειναι οδηγια οχι εγγυηση
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2007
    Δύναμη Φήμης
    387

Το ίδιο πρόβλημα το είχα και εγώ με το προηγούμενο smart που είχα (451, 2008). Πολλές φορές που προσπαθούσα να ξεπαρκάρω αναβόσβηνε το Ν και δεν έμπαινε η όπισθεν.
    Λόγω του ότι το αυτοκίνητο ήταν στην εγγύηση, το πήγα στο service του Ισμαήλου (από εκεί το είχα αγοράσει) και μου άλλαξαν δίσκο χωρίς την παραμικρή χρέωση βέβαια.
    Πριν 2 εβδομάδες αγόρασα άλλο smart και μου είπαν στην αντιπροσωπεία πως ένας πολύ μεγάλος αριθμός καινούργιων smart (451) έχει βγει με το ίδιο πρόβλημα το οποίο το καλύπτει η εγγύηση.
    Βέβαια το δικό σου όπως λες είναι από Γερμανία, οπότε δεν ξέρω τι παίζει στην περίπτωσή σου.
    Τελευταία επεξεργασία από Smartakis; 24-06-2009 στις 12:14

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2006
    Δύναμη Φήμης
    248

εαν δεν ειναι εντος εγγυησης
    ποσο κανει ο δισκος?

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    304

Οδηγια ειναι κατι που ισχυει ανεξαρτητα απο τα χλμ κ αν εχει εγγυηση η οχι.Το συγκεκριμμενο αποτελει οδηγια,δυστυχως ο δισκος υπαρχει μονο σε εργοστασιακος κ χρεωνεται αναλογα
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2006
    Δύναμη Φήμης
    248

εννοεις οτι αν το πλασιο μου ανηκει στηνπαρτιδα αυτη αλλαζεται ειτε ειναι στην εγγυηση ειτε οχι?

2 χρονια δεν ειναι η εγγυηση στα σμαρτ?

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2006
    Δύναμη Φήμης
    248

συμφωνα με εξακριβωση πλαισιου ειμαι εντος εγγυησης
    τηλεφωνησα σε 2 μεγαλα εξουσιοδοτημενα και η ενημερωση ειναι πως δεν ειναι παρτιδα πλαισιου αλλα απλα αν παρουσιαζεται προβλημα η οχι.

Η πρωτη φαση ειναι να μου κανουν ενα reset και επανακωδικοποιηση κι αν το ξανακανει, τοτε να περασουμε σε αλλες λυσεις.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2006
    Δύναμη Φήμης
    248

Κανεις δεν αντιμερωπισε παρομοιο προβλημα?????

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2007
    Δύναμη Φήμης
    293

afoy sou ειπε ο σμαρτακης παραπανω, εννοεις συγκεκριμενα να εχει προβλημα κ να ειναι εισαγωμενο? παντως στις οηγιες ισχυει αυτο που ειπε ο χρηστος, ειτε εισαι ειτε οχι στην εγγυηση,
    smartDr28roadster

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2007
    Δύναμη Φήμης
    387

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από x-oyranoy Εμφάνιση Μηνύματος
    Λίγο πιο πάνω έχω γράψει το εξής:

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Smartakis Εμφάνιση Μηνύματος
    Το ίδιο πρόβλημα το είχα και εγώ με το προηγούμενο smart που είχα (451, 2008). Πολλές φορές που προσπαθούσα να ξεπαρκάρω αναβόσβηνε το Ν και δεν έμπαινε η όπισθεν.
    Λόγω του ότι το αυτοκίνητο ήταν στην εγγύηση, το πήγα στο service του Ισμαήλου (από εκεί το είχα αγοράσει) και μου άλλαξαν δίσκο χωρίς την παραμικρή χρέωση βέβαια.

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2009
    Δύναμη Φήμης
    129

εαν δεν ειναι εντος εγγυησης
    ποσο κανει ο δισκος?
    Έχω κάνει την αλλαγή και παρόλο που δεν πλήρωσα (ήταν στην εγγύηση) μου δώσανε διαφορές απόδειξης που αναφέρονται οι τιμές (χωρις ΦΠΑ)
    Δίσκος – 117
    Γρασσο – 18
    Και διάφορες δουλειές που στο σύνολο κάνουν 160.
    Ελπίζω ότι βοήθησα

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2006
    Δύναμη Φήμης
    161

Και εμένα το ίδιο πρόβλημα είχα, διαβάσανε τα λάθη στον εγκέφαλο και μου άλαξαν δίσκο και πρόγραμμα στον εγκέφαλο εντός εγγύησης. Από τότε όλα καλά.

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2006
    Δύναμη Φήμης
    161

http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=28685

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2006
    Δύναμη Φήμης
    197

το ένα από τα δύο νέα (451) smart μας είχε παρουσιάσει από την αρχή αυτό το πρόβλημα το οποίο λύθηκε απλά με αναβάθμιση στο πρόγραμμα του εγκεφάλου, χωρίς αντικατάσταση δίσκο-πλατό χωρίς έξοδα χωρίς τίποτα στην ΕΚΚΑ στην Λ. Αθηνών.
    Επίσης ομαλοποιήθηκαν πολύ οι αλλαγές κ έγιναν σε κάποιες περιπτώσεις πιο γρήγορες!

Το "περίεγο"? ότι ενώ στην αρχή τελική είχε με κοντερίσια ένδειξη 160 χλμ, μετά την αναβάθμιση στα 150 "κόβει" εντελώς! κ από ότι έμαθα δεν ακριβώς το ίδιο έχει σημβει κ σε άλλα.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2006
    Δύναμη Φήμης
    248

Eγω πηγα για το σερβις του τελικως στον Γιαννιτσα
    και μου καναν εκει αναβαθμιση
    προς το παρον δεν εχει ξανακανει κατι τετοιο.
    Δεν ειδα βεβαια ιδιαιτερη αλλαγη στην αλλαγη των ταχυτητων (αλλα παλι δεν εχω στροφομετρο για να δω) απλα εχω παρατητησει οτι η 1η μου αλλαζει λιγο πριν το κοντερ χτυπησει 30

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2007
    Δύναμη Φήμης
    405

Re: Απάντηση: Δεν μπαινει παντα η ταχυτητα?!

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από madman Εμφάνιση Μηνύματος
    το ένα από τα δύο νέα (451) smart μας είχε παρουσιάσει από την αρχή αυτό το πρόβλημα το οποίο λύθηκε απλά με αναβάθμιση στο πρόγραμμα του εγκεφάλου, χωρίς αντικατάσταση δίσκο-πλατό χωρίς έξοδα χωρίς τίποτα στην ΕΚΚΑ στην Λ. Αθηνών.
    Επίσης ομαλοποιήθηκαν πολύ οι αλλαγές κ έγιναν σε κάποιες περιπτώσεις πιο γρήγορες!

Το "περίεγο"? ότι ενώ στην αρχή τελική είχε με κοντερίσια ένδειξη 160 χλμ, μετά την αναβάθμιση στα 150 "κόβει" εντελώς! κ από ότι έμαθα δεν ακριβώς το ίδιο έχει σημβει κ σε άλλα.
    σορρυ αλλα δε νομιζω να επιανες ποτε 160 ουτε καν κοντερισια εκτος και αν το ειδες σε καμια κατηφορα

λιγο πριν τα 150 μπαινει ο κοφτης ναι... με λιγα λογια στα 145 που λεει ο κατασκευαστης

οι αλλαγες εχουν γινει λιγο πιο γρηγορες, εχει μειωθει καπως ο χρονος συμπλεκταρισματος... κατα τα αλλα δεν ηταν και τπτ σπουδαιο η αναβαθμιση

δε νομιζω παντως αν σου εβγαλε το Ν να σου φτιαξει με την αναβαθμιση... μαλλον παει για αλλαγη δισκου
    Τελευταία επεξεργασία από Alx; 10-07-2009 στις 12:33

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2006
    Δύναμη Φήμης
    161

Απάντηση: Re: Απάντηση: Δεν μπαινει παντα η ταχυτητα?!

Στα GPS πάντως δείχνει μέγιστη ταχύτητα 142 και πριν και μετά την αναβάθμιση και την αλλαγή δίσκου.

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2006
    Δύναμη Φήμης
    197

Απάντηση: Re: Απάντηση: Δεν μπαινει παντα η ταχυτητα?!

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από alx Εμφάνιση Μηνύματος
    σορρυ αλλα δε νομιζω να επιανες ποτε 160 ουτε καν κοντερισια εκτος και αν το ειδες σε καμια κατηφορα

λιγο πριν τα 150 μπαινει ο κοφτης ναι... με λιγα λογια στα 145 που λεει ο κατασκευαστης

οι αλλαγες εχουν γινει λιγο πιο γρηγορες, εχει μειωθει καπως ο χρονος συμπλεκταρισματος... κατα τα αλλα δεν ηταν και τπτ σπουδαιο η αναβαθμιση

δε νομιζω παντως αν σου εβγαλε το Ν να σου φτιαξει με την αναβαθμιση... μαλλον παει για αλλαγη δισκου

γιατί τόση δυσπιστία φίλε μου?

δυστυχώς δεν βρίσκομαι σπίτι μου αυτή τη στιγμή για να ανεβάσω φώτο με τα 160, αλλά έστω κ αυτή δείχνει ότι έχει περάσει τα 150 (που πλέον σταματάει ακόμα κ σε κατηφορικό δρόμο όπως γράφεις!) κ τα χλμ αυτά τα έβλεπα πάντα στην ευθεία των Αγ. Θεοδώρων από Ισθμό προς Αθήνα.

Επίσης το θέμα με την όπισθεν κ το R ή το N (k τα δύο τα είχε κάνει) να αναβοσνήνει το παρουσίασε στα 10.000χλμ περίπου κ μετά την αναβάθμιση δεν το ξαναπαρουσίασε κ έχει αυτή τη στιγμή 26.000χλμ +
    Αν είχαν αλλάξει δίσκο-πλατό στην ΕΚΚΑ κ θα μου το είχαν πει κ στην κατάσταση με τις εργασίες θα το έγραφε, αν δεν τον είχαν αλλάξει κ το πρόβλημα ήταν αυτό μετά από 16.000+ χλμ πιστεύω ότι θα είχε μείνει από δίσκο, όχι να μην ξαναπαρουσιάσει το πρόβλημα!

Φιλικά
    Νικόλας

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2006
    Δύναμη Φήμης
    248

Απάντηση: Σασμάν: Προβλήματα

Παιδια θελω να αναφερθω στο γνωστο προβλημα με τις ταχυτητες και την οπισθεν που εχει παρουσιασει το 451.

Θελω να καταλαβω απο τεχνικης αποψης.
    Σε ενα συμβατικο αυτοκινητο, καποιες φορες με τον νομο των πιθανοτητων ειναι λογικο τα γραναζια να μην κουμπωνουν οταν θελουμε να παμε σε 1η ή όπισθεν, απλα δίναμε λίγο γκάζι να γυρίσει ο δίσκος και κουμπωνε.

Εγω εχω ξανα-αναφερει το προβλημα μου. Συνολικα το αντιμετωπισα 4 ή 5 φορές στους 6 μηνες που εχω το σμαρτ εγω στα χερια μου. Πηγα να ξεπαρκαρω (μετα απο παρκαρισμα πολλων ωρων) και στις μανουβρες ξεπαρκαρισματος καποια στιγμη δεν μου πηρε την οπισθεν και εμεινε η Νεκρα μεσα και αναβοσβηνε, ομοιως οταν την ιδια στιγμη προσπαθησα να βαλω 1η. Εδωσα γκαζι οπως θα εκανα κ με ενα συμβατικο αμαξι αλλα αυτο υποθετω δεν εφαρμοζει στην ιδεολογια και μηχανικη του Smart.
    To εσβησα και το ξανα-αναψα και την πηρε την ταχυτητα.

Ευχαριστω οσους με διαφωτισαν για την οδηγια της Mercedes
    Οσοι με παρεπεμψαν στην αναζητηση το ερωτημα μου δεν λυθηκε, το οποιο ειναι και το εξης

"Πρεπει παντα να παιρνει την ταχυτητα ενα σμαρτ? Δεν υπαρχει το συμβαν της κακης συγχρονισης γραναζιων?"

Αυτο θελω να μαθω.

Κατα τ'αλλα το συνεργειο του Γιαννιτσα μου προτεινε να μου κανει αλλαγη δισκου την ερχομενη Τριτη, ειχα κανει το 2ο του σερβις πριν ενα μηνα και το ειχα αναφερει στον τεχνικο συμβουλο ο οποιος μου εκανε μια αναβαθμιση reset και ειπε να το παρακολουθησουμε. Εκτοτε μου το εκανε 2 φορες.

Απλα θελω να ξερω επειδη εμενα δεν μου φανταζει τοσο εξωφρενικο το σεναριο καθως μεχρι προτινος ημουν οδηγων χειροκινητων αυτοκινητων, και σε ολα ειχα αντιμετωπισει τετοιο θεμα ειτε καινουρια ειτε μεταχειρισμενα, θελω να ξερω κατα ποσο ενα τετοιο θεμα ειναι δυνατον να υφισταται στο Σμαρτ?

στο καθαρο ερωτημα σου, δεν ισχυει ειναι η απαντηση.
    πολυ χοντρικα ειναι καπως ετσι:
    σε ενα συμβατικο σασμαν οταν οπως ειπες τα γραναζια δεν συγχρονιζονται μεταξυ του (κοινως το λεγόμενο προβλημα στο συγχρονιζέ) κανεις την κινηση να αλλαξεις ταχυτητα και ακους εναν οξυ δυνατο ηχο που σε παραπεμπει σε γραναζια τα οποια δεν κουμπωνουν μεταξυ τους σωστα και τριβονται -η κατι τετοιο τελος παντων-.
    (ουσιαστικα το γραναζι της κινησης του κινητηρα περιστρεφεται σε διαφορετικη ταχυτητα απο το συνδετικο γραναζι -που δουλεια του ειναι να εξομαλυνει την ταχυτητα περιστροφης, στην ιδια με το γραναζι της επερχομενης ταχυτητας που επιλεγεις-).
    Στο συγκεκριμενο προβλημα η λυση (περα απο την αλλαγη αν οντως υπαρχει βλαβη) ειναι να διπλοπατησεις το συμπλεκτη και να κανεις μια πιο αργη αλλαγη γιατι ειναι πολυ πιθανο να ετυχε.
    το σμαρτ εχει ενα κιβωτιο (που το λεμε σειριακο/αυτοματο) το οποιο ομως ουσιαστικα ειναι ενα συμβατικο που απλα ειναι ηλεκτρονικα ελεγχομενο στο θεμα των επιλογων/αλλαγων.
    το προβλημα αυτο οπως εχουν γραψει και παραπανω "λυνεται" (προσωπικα δε το πολυπιστευω παντως) αλλαζοντας σε εγγυηση το δισκο/πλατο.
    προσωπικη μου γνωμη ειναι παντως οτι οφείλεται σε κακό προγραμματισμο του εγκεφαλου σασμαν ο οποιος για καποιο λογο σε γρηγορες αλλαγες παρουσιαζει overflow και δεν δινει εντολη για να αλλαξει την ταχυτητα.
    οπως και να χει πιστευω οτι αργα η γρηγορα θα διορθωθει μιας και ειναι πολυ πρωιμο το 451 οποτε και λογικο να παρουσιαζει "παιδικες ασθενειες".
    Τελευταία επεξεργασία από djvolis; 06-08-2009 στις 11:13
    ...η γνώση είναι δύναμη...
    ---roadster coupe 1000 B---

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2006
    Δύναμη Φήμης
    248

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου, αυτο περι γρηγορων αλλαγων δεν το αντεληφθην?
    Γρηγορες αλλαγες εννοεις το μανουβραρισμα για το ξεπαρκαρισμα?

Κι εγω βρισκω την λυση αλλαγης δισκου πολυ δραστικη.
    Ασε που θα πρεπει να μεινω και μαι μερα χωρις αμαξι.

Δεν ξερω αν θα πρεπει τελικα να το παω η όχι.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2008
    Δύναμη Φήμης
    2855

......
    SmartMania baby...

λεγοντας γρηγορες αλλαγες εννοω απο πρωτη σε οπισθεν..
    ...η γνώση είναι δύναμη...
    ---roadster coupe 1000 B---

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2008
    Δύναμη Φήμης
    0

Παιδιά και σε μένα έχει συμβεί κάτι παρόμοιο 2-3 φορές στους 8 μήνες που το έχω. Την πρώτη φορά μάλιστα τρόμαξα ότι χάλασε.. :-)
    Η διαφορά είναι ότι μόλις έβαλα νεκρά με πατημένο το φρένο διορθώθηκε το πρόβλημα. Έκτοτε τις άλλες 2 φορές που μου έχει ξανασυμβεί είναι επειδή έτυχε οι συνθήκες του παρκαρίσματος να ήταν τέτοιες που άλλαξα ταχύτητα (1η σε όπισθεν ή το αναποδο) χωρίς να πατάω το φρένο. Και τις 2 φορές με πάτημα του φρένου και επαναφορά στη νεκρά, τα πάντα λειτούργησαν κανονικά.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2006
    Δύναμη Φήμης
    248

δεν γινεται να αλλαξεις ταχυτητα χωρις να πατας φρενο... ! (?)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. πως μπαινει το δερματακι στο χειροφρενο?
    Από galaxianos στο forum Αισθητικές Βελτιώσεις
    σχόλια: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19-12-2009, 13:55
  2. σχόλια: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 02-05-2008, 12:36
  3. ΑΥΞΗΣΤΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΑΣ
    Από STELIX στο forum Τεχνολογία Γενικά
    σχόλια: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03-11-2006, 12:52

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης